Uyar Dişli

UYAR DİŞLİ SAN. VE TİC.

Ürünlerimiz

HAREKET İLETEN ELEMANLAR (Dişli Çarklar):

Dişli çarklar, hareket iletiminin temel bileşenidir. Farklı ihtiyaçlar ve uygulamalar için farklı dişliler mevcuttur. Düz, helis, çavuş, konik, ayna, mahruti, iç dişli, kremayer, evolent, nihayetsiz, planet, zincir, triger gibi birçok dişli çeşidi bulunmaktadır. UYAR DİŞLİ olarak firmamız dişli ve dişli kutusu üretiminde 30 yıllık bir tecrübe ile hizmet vermektedir. Firmamız, 10 mm çaptan 1500 mm çapa kadar çok çeşitli türlerde dişli üretme kabiliyetine sahiptir. Dişliler; dökümhane, çelik, metal işleme, un&gıda fabrikaları, enerji, kimyasal tesisler, kâğıt, çimento, lastik fabrikaları, madencilik, tarım, atık su arıtma ve malzeme taşıma gibi çeşitli endüstri sektörlerine yönelik olarak üretilmektedir. Uygulamaya göre çelik, pik, sfero, plastik, polyamid, teflon, derlin, fiber gibi malzemelerden dişli yapılabilmektedir.   UYAR DİŞLİ işletmeleriniz için çözüm ortağı olmayı hedef edinmiş, zamanında teslim, rekabetçi fiyatları ve yüksek kaliteli hizmet sunma anlayışını ilke edinmiştir.

Ayna Mahruti Dişli:
Ayna mahruti dişli grubu, konik dişliler ile aynı görevi görürler. Diş profillerinin kavisli yapısından dolayı dayanıklıkları daha yüksek, gürültü oranları daha düşüktür. Özellikle otomobil ve makinelerde diferansiyel kutularında kullanılırlar. Firmamızda
üretilen ayna mahrutiler test ve alıştırma işlemlerinden sonra sessiz çalışma amacıyla özel macunlarla tekrar alıştırılmakta ve leplenmektedir.                                                                                                                              

 

     İşletmemizde,

 

     · Her türlü redüktör kutusu ayna mahruti dişlisi

     · Traktör ve kanal makinaları ayna mahruti dişlileri

     · Forklift ayna mahruti dişlisi

     · Tekstil makinaları ayna mahruti dişlisi

     · Mermer makinaları ayna mahruti dişlisi

 

      Ayrıca her türlü iş makinası ayna mahruti dişlileri üretilmektedir.

 

           

      

 

Düz Dişli:
Düz dişliler en temel dişli çeşididir. Diş profilleri dönme eksenine paraleldir. Endüstride çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Vinç kule dönüş dişlileri, matbaa dişlileri, planet dişli, makine dişlileri olarak kullanılmaktadır.  .

Helis Dişli:
Helis dişliler, sessiz çalışma ve mukavemet açısından düz dişlilerden daha iyi performans gösterirler ve daha yüksek devirlerde çalışabilirler. Diş profillleri dönme ekseni ile belli bir açı yapmaktadır. Otomobil şanzıman dişlileri genellikle helis dişliden imal edilmektedir

Sonsuz Dişli:
Sonsuz dişliler nihayetsiz dişli olarak ta adlandırılır. Dönme ekseninin belli bir açıyla (genellikle 90 derece) iletilmesinde kullanılır. Hareket vida dişliden verilir, sonsuz dişliden alınır. Fakat sistem ters taraftan çevrilemez. Bu nedenle asansör gibi güvenlik gereken yerlerde kullanılır. Motor asansörü hareket ettirebilir fakat asansörün ağırlığıyla sistem çalışır.

Zincir Dişli:
Zincir dişliler birbirine paralel fakat mesafesi uzak iki eksen arası hareket iletimini sağlar. Bazı makinelerde ve bisikletlerde kullanılır.

Pompa Dişlisi:
Pompa dişlileri, hareket aktarımı yapmak yerine sıvıların pompalanması görevini görürler. Özellikle hidrolik yağ pompalarında, asfalt ve mazot pompalarında dişli kullanılır.

Kramayer Dişli:
Krameyer dişliler dairesel hareketin doğrusal harekete çevrilmesi için kullanılır. Plazma, oksijen kesim makinelerinde, vinçlerde, kayar kapılarda, çeşitli makinalarda kramiyer dişliler kullanılmaktadır.

Kayıcı Şaft Frezeli Mil:
Kayıcı şaftlar, 3 - 4 metreye kadar uzun mesafelere hareket aktarımı amacıyla kullanılır. Şaftın ucunda frezeli dişli bulunmaktadır. Evolvent kamalı mil gibi başka bir iç dişliye geçerek hareket aktarımı sağlanır. Kara taşıtlarında şanzumandan diferansiyele hareket aktarımında kayıcı şaftlar kullanılmaktadır.

Konik Dişli:                                                                                                                          Konik dişliler, dönme ekseninin belli bir  açıyla (genellikle 90 derece) iletilmesinde kullanılır.

 

İşletmemizde,

· Her türlü iş makinası istavrozu ve aks dişlileri

· Redüktör kutuları konik dişlileri

· Sallama kepçe dönüş konik dişlileri

· Tekstil makinaları konik dişlileri

Mermer makinaları konik dişlileri   vb. imal edilmektir.